تبلیغات
وبلاگ تخصصی مهندسی خودرو و برق خودرو - تفاوت آلترناتور با دینام
وبلاگ تخصصی مهندسی خودرو و برق خودرو

تفاوت آلترناتور با دینام

پنجشنبه 12 فروردین 1389  ساعت: 09:13 ق.ظ

مطلب کاملی در مورد سیستم شارژ تو این مطلب قرار داده شده به ادامه کلیک کنید


تفاوت آلترناتور و دینام:

همونطور که همه میدونیم این دو باهم تفاوت زیادی دارند هرچند که بیرون هردوی آنها رو دینام می خوانند اما دیگه چیزی به اسم دینام نیست واکثر ماشین های جدید آلترناتوری هستند حالا به تفاوتهاشون بپردازیم  

در دینام حوزه ی مغناطیسی توسط سیم پیچ ایجاد شده و توسط آرمیچر دریافت می شود اما در آلترناتور حوزه توسط روتور در مرکز ایجاد شده و توسط سیم پیچ های استاتور دریافت می شود.

آلترناتور  وزن کمتری نسبت به دینام دارد   

آلترناتور حجم کمتری را اشغال می کند

نگهداری آلترناتور به مراتب ساده تر از دینام می باشد

آفتاماتهای مصرفی در آلترناتور ها به مراتب ساده تر و نیاز به سرویس کمتری دارد

دینام فقط توانایی شارژ باتری در دورهای بالا رادارد یعنی دینام در دورهای پایین نمیتواند باطری را شارژ کند اما آلترناتور در تمامی شرایط نه تنها می تواند باطری را شارژ کند بلکه تمام نیازهای مصرف کننده های برقی را نیز تامین میکند حتی در دور ارام که البته در مورد این ویژگی آلترناتور در ارامه بیشتر توضیح داده می شود.

اساس کار آلترناتور : روتور آلترناتور با جریانی که از باطری در ابتدای کار می گیرد تحریک اولیه شده وبا عبور این جریان از روتور حوزه ی مغناطیسی ایجاد می شود واین حوزه ی مغناطیسی توسط استاتور دریافت و از طریق دیودهای  قدرت برای شارژ باطری و از طریق دیودهای تحریک برای تحریک روتور ارسال می شود.

مجموعه ی کنترل کننده ی آلترناتور از 3 عضو اصلی تشکیل شده است

دیودها

آفتامات

خازن

I-دیودها: تمامی مصرف کننده ها در یک خودرو از برق مستقیم استفاده می کنند اما متاسفانه برق تولیدی متناوب پس به یک قطعه سوم نیاز که این برق AC رو به    DCتبدیل کنه واون قطعه در دینام دو نیم حلقه و در آلترناتور دیودها هستند دیودها با عمل یکسو سازی که روی جریان متناوب اعمال انرا به جریان مستقیم تبدیل می کنند (در مورد دیودها در مطلب مبانی برق بیشتر توضیح داده شده است)

در آلترناتور ها از دو نوع دیود استفاده می شود که هرکدام وظیفه ی مجزا دارند.

دیودهای قدرت: که تعداد آنها معمولا 6عدد است  برای هر فاز از آلترناتور ها 2 دیود قدرت استفاده می شود (آلترناتور ها معمولا 3فاز هستند البته پراید 4فازاست که یک فاز فاز مشترک است که در مورد ان بیشتر توضیح داده خواهد شد.)

به یکی از دیودها دیود منفی و به دیگری دیود مثبت گفته می شودو انتهای سیم پیچ هر فاز از استاتور بین این دو دیود قرار می گیرد و دیود مثبت سیگنال مثبت تولیدی را به صورت جداگانه به ترمینال مثبت باطری می فرستد دیود منفی نیز سیگنال منفی را به صورت جداگانه به ترمینال منفی باطری (بدنه) می فرستد.

دیودهای تحریک: این دیود ها وظیفه دارند که بخشی از برق تولیدی را برای تحریک روتور به روتور برسانند و تعداد انها 3عدد است برای هر فاز یک عدد.

از وظایف مهمی که دیودهای تحریک دارند این که در حالت خاموش که سوییچ باز است مانع از ورود برق باطری به سیم پیچ های استاتور می شود.

II -آفتامات :

 از مهمترین نکته هایی که در علم الکترونیک است این است که جریان همیشه از قسمتی که ولتاژ بیشتری دارد به قسمتی که ولتاژکمتری دارد حرکت می کند.

پس باید برای این که آلترناتور بتونه باطری را شارژ کنه باید ولتاژ تولیدیش بیشتر از ولتاژ باطری باشه. معمولا باطری سالم 6/12 ولتاژ دارد و آلترناتور هم معمولا 5/14 تولید می کنه تا جریاناز آلترناتور به باطری باشه.

مهمترین برتری آلترناتور به دینام به خاطر وجود آفتامات ان است آفتامات با کنترل جریانی که به روتور می رودعملکرد کلی آلترناتور را کنترل می کند.

آلترناتور در دور های بالا تمایل دارد ولتاژبیشتری تولید کند اما ولتاژ زیاد بعث می شود باطری با جریان بیشتری شارژ شود که برای سلامت باطری خوب نیست (برای بررسی معایب حاصل از شارژ تند مطلب باطری مراجعه شود). ولتاژ آفتامات برای جلوگیری از این عمل از آمپر جریان عبوری از روتور می کاهد واین باعث می شود قدرت حوزه ی مغناطیسی روتور کاهش بیابد ولتاژ این کاهش جای افزایش دور را بگیرد وولتاژ تولیدی آلترناتور را در 5/14 ثابت کند.

در ابتدای مطلب گفته شد که آلترناتور می تواند در دورارام باطری را شارژ کند به نظر شما چطور؟

با کاهش دور ولتاژ تولیدی کاهش می یابد و آلترناتور نمی تواند شارژ کند اما آفتامات با افزایش آمپر عبوری از روتور حوزه ی مغناطیسی انرا قویتر می کند واین افزایش قوای حوزه ی مغناطیسی جای کاهش دور را پر می کند ولتاژ دوباره ولتاژ تولیدی را به 5/14 میرساند.

بله اینطور است که آلترناتور می تواند باطری را در دور ارام هم شارژ کند.

نحوه عملکرد آفتامات: منفی روتور از آفتامات تامین می شود یعنی منفی روتور از آفتامات میگذرد د آفتامات با اعمال کردن مقاومت های مختلف یر این جریان بر قدرت حوزه ی مغناطیسی تاثیر می گذارد.

  ضمنا در هوای گرم و سرد هم همینطوره آلترناتور در هوای گرم میل به تولید ولتاژ بالا ودر هوای سرد میل به تولید ولتاژ کم دارد.و آفتامات در این موارد نیز هم همونطور که برای دور بالا ولتاژ پایین عمل می کند انجام می دهد.

III- خازن: وظیفه ی حذف نوسان ها و نویزهای جریان خروجی دارد

Written by saeed abolhasane 89.4.4نوشته شده توسط:مهندس سعید ابوالحسنی

ویرایش:دوشنبه 28 تیر 138910:35 ق.ظ

آرشیو

آخرین پستها

نویسندگان

لینکدونی

نظرسنجی

  • نظرتان درباره وبلاگ چیست

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

جستجو